Cutremur după retrogradare! Daniel Niculae părăsește Hermannstadt
Sport

Cutremur după retrogradare! Daniel Niculae părăsește Hermannstadt

Cutremur dupa retrogadare Daniel Niculae parasete Hermannstadt

Despărțire în Hermannstadt: Daniel Niculae părăsește clubul după retrogradare

Hermannstadt continuă să facă schimbări radicale după retrogradarea în Liga 2, anunțând oficial despărțirea de președintele executiv Daniel Niculae. La doar o zi după ce clubul a renunțat la antrenorul Dorinel Munteanu, vestea plecării lui Niculae a venit ca un nou șoc pentru suporterii echipei sibiene.

Contractul lui Daniel Niculae urma să expire pe 15 iunie 2026, iar decizia de a nu-l prelungi a fost anunțată printr-un mesaj adresat fanilor pe rețelele de socializare. Niculae a fost numit în funcția de președinte executiv al clubului în noiembrie 2024, având anterior o experiență similară la Rapid București, unde a activat între 2021 și 2024.

Retrogradarea echipei Hermannstadt s-a consumat după un sezon extrem de dificil, culminând cu o înfrângere în barajul de menținere în Liga 1 contra FC Voluntari. După patru ani în prima ligă, plecarea lui Niculae aduce în discuție viitorul echipei și necesitatea unei restructurări radicale în cadrul clubului.

Mesajul oficial al clubului

Pentru a marca această despărțire, oficialii clubului Hermannstadt au transmis un mesaj de mulțumire pentru contribuția lui Niculae: „Mulțumim, Nico! A.F.C. Hermannstadt a decis să nu mai prelungească înțelegerea contractuală cu președintele executiv Daniel Niculae. Îi mulțumim lui Nico pentru tot și îi dorim succes în carieră!”

În plus, reprezentanții clubului au asigurat suporterii că, în ciuda retrogradării, activitatea echipei va continua în Liga 2. Aceștia au subliniat că Hermannstadt nu se va desființa și că își propune să continue să lupte pentru o revenire rapidă în prima ligă.

Viitorul echipei Hermannstadt

În această nouă etapă, Hermannstadt se va concentra acum pe formarea unei noi conduceri sportive și a unui nou staff tehnic. Obiectivul pe termen scurt este să restructureze echipa pentru a aborda sezonul 2026-2027 din Liga 2 cu o viziune proaspătă și ambiții sporite de revenire în Superligă.

Clubul va oferi detalii suplimentare în legătură cu noul staff tehnic și modificările de lot în perioada următoare, urmărind să mențină optimismul și încrederea suporterilor în aceste momente dificile.